Small package - big fun!
The user-friendly Yamaha TT-R110 is a favourite choice for so many riders whether you're stepping up from a smaller PW50 or TT-R50 or buying your first off-roader. Aimed at riders with little to no experience, this mid-sized youth bike is designed to provide endless outdoor fun while developing riding skills.
Small package - big fun!
The user-friendly Yamaha TT-R110 is a favourite choice for so many riders whether you're stepping up from a smaller PW50 or TT-R50 or buying your first off-roader. Aimed at riders with little to no experience, this mid-sized youth bike is designed to provide endless outdoor fun while developing riding skills.
Colour: Icon Blue
Total:
£3,250.00
Icon Blue
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£3,250.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
Small package - big fun!
For easy steering and high levels of rider comfort this great-looking motorcycle features a low seat height with long-travel front forks and monocross rear suspension – while the 14-inch front wheel and 12-inch rear wheel are fitted with durable knobbly tyres to handle off road terrain. And the tough Icon Blue bodywork is inspired by Yamaha's winning race bikes. New and experienced off-road riders will love the smooth and strong performance of the quiet-running electric start 110cc 4-stroke engine – and with its automatic clutch, the 4-speed gearbox is very easy to use. Key-type ignition gives added security, and low maintenance features make the TT-R110 so much fun to ride – and easy to own.
The Yamaha TT-R110 is a favourite choice with so many riders – whether you're stepping up from a smaller PW50 or TT-R50 or buying your first off roader. Everything about this mid-sized youth bike is aimed at providing you and your family and friends with endless outdoors fun and many lifelong memories.
Details- 110cc 4-stroke engine with semi-automatic gearbox
- Long-travel front and rear suspension
- Smooth-action drum brakes and off-road tyres
- Sharp and lightweight motocross-style bodywork
- Forward-inclined cylinder and high-level exhaust
- Fun to ride
Specifications
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
|---|---|
| Ignition System | CDI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel System | Mikuni VM16/1 |
| Engine Type | SOHC, Single cylinder, 4-stroke, Air-cooled, 2-valves |
| Displacement | 110cc |
| Bore x Stroke | 51,0 x 54,0 mm |
| Compression Ratio | 9,3 : 1 |
| Starter System | Electric and kick |
| Transmission | Constant Mesh, 4-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Frame | Steel tube backbone |
|---|---|
| Caster Angle | 26° 00 |
| Trail | 60 mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork |
| Rear Suspension System | Swingarm |
| Front Travel | 115 mm |
| Rear Travel | 110 mm |
| Front Brake | Mechanical leading trailing drum brake, Ø95 mm |
| Rear Brake | Mechanical leading trailing drum brake, Ø110 mm |
| Front Tyre | 2,50-14 4PR |
| Rear Tyre | 3,00-12 4PR |
| Oil Tank Capacity | 1,0 L |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 3,8 L |
| Length (mm) | 1.565 mm |
| Width (mm) | 680 mm |
| Height (mm) | 920 mm |
| Wheel Base (mm) | 1.080 mm |
| Weight (kg) | 72 kg |
| Ground Clearance (mm) | 180 mm |