Experience the MAX.
The iconic MAX family of Sport Scooters is Yamaha's leading line of premium commuter and leisure models. With its dynamic styling, first class comfort and user-friendly technology, the XMAX 125 is the perfect introduction to the world of two wheels for B-license* riders who want a smarter way to get into the city. (*Limitations and restrictions may apply per country under applicable laws. Additionally, Yamaha recommends all riders to take a motorcycle training course before riding.)
Experience the MAX.
The iconic MAX family of Sport Scooters is Yamaha's leading line of premium commuter and leisure models. With its dynamic styling, first class comfort and user-friendly technology, the XMAX 125 is the perfect introduction to the world of two wheels for B-license* riders who want a smarter way to get into the city. (*Limitations and restrictions may apply per country under applicable laws. Additionally, Yamaha recommends all riders to take a motorcycle training course before riding.)
Colour: Icon Black
Total:
£5,551.00
Icon Black
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£5,551.00
Tech Kamo
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£5,551.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- 4.3-inch LCD instruments
- Smartphone connectivity
- Dynamic body design
- Radical X-shaped headlight
- Ergonomic seat with easy access
- High-mounted front flashers
- Full LED lighting
- EURO5+ Blue Core 125cc engine
- Storage for 2 helmets
- Traction control system (TCS)
- Smart Key keyless ignition
- Adjustable screen and handlebars
EXPERIENCE THE MAX.
The iconic MAX family of Sport Scooters is Yamaha's leading line of premium commuter and leisure models. With its dynamic styling, first class comfort and user-friendly technology, the XMAX 125 is the perfect introduction to the world of two wheels for B-license* riders who want a smarter way to get into the city. (*Limitations and restrictions may apply per country under applicable laws. Additionally, Yamaha recommends all riders to take a motorcycle training course before riding.)
Driven by a responsive and fuel efficient 125cc EURO5+ engine with fully automatic 'twist and go' transmission – and equipped with ABS and traction control for added rider confidence on slippery road surfaces – XMAX 125 is fully equipped for the daily commute. And with connected 4.3-inch LCD instruments it's easy to stay in touch./p>
A Start and Stop system boosts fuel economy and minimises emissions – and to power your devices there's a USB Type C charger. The large storage compartment under the seat is designed to accommodate two helmets*, and for added convenience and security the XMAX 125 comes with Smart Key keyless ignition. (*Depending on their size and shape.)
COLOURS
- Icon Black
- Tech Kamo
AT A GLANCE
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, 4-valves, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 125 cc |
| Bore x Stroke | 52 × 58.7 mm |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Maximum Power | 9 kW @ 8,000 rpm |
| Maximum Torque | 11.2 Nm @ 6,000 rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | V-Belt Automatic |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Fuel Consumption | Start & Stop on: 2.3 L/100 km, Start & Stop off: 2.4 L/100 km |
| CO2 Emissions | Start & Stop on: 54 g/km, Start & Stop off: 56 g/km |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 13.2 L |
|---|---|
| Length (mm) | 2,180 mm |
| Width (mm) | 795 mm |
| Height (mm) | 1,410 mm - 1,460 mm (adjustable windscreen) |
| Wheel Base (mm) | 1,570 mm |
| Weight (kg) | 167 kg |
| Ground Clearance (mm) | 140 mm |
| Front Tyre | 120/70-15 |
|---|---|
| Rear Tyre | 140/70-14 |
| Front Suspension System | Telescopic forks |
| Rear Suspension System | Unit Swing |
| Front Travel | 110 mm |
| Rear Travel | 90 mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc, Ø267 mm (ABS) |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø245 mm (ABS) |