Join the MAX.
Tech MAX is Yamaha's class-leading MAX Sport Scooter line that comes with all the style, exclusivity and functionality you'd expect from a flagship range. Equipped as standard with a state-of-the-art specification that includes a connected TFT dash and Garmin Navigation*, as well as a luxury seat and special colours, the NMAX 125 Tech MAX is the ultimate lightweight. (*Full map Garmin Navigation is available free of charge for NMAX Tech MAX models but is not offered in all countries. Some navigation features are not available in all countries.)
Join the MAX.
Tech MAX is Yamaha's class-leading MAX Sport Scooter line that comes with all the style, exclusivity and functionality you'd expect from a flagship range. Equipped as standard with a state-of-the-art specification that includes a connected TFT dash and Garmin Navigation*, as well as a luxury seat and special colours, the NMAX 125 Tech MAX is the ultimate lightweight. (*Full map Garmin Navigation is available free of charge for NMAX Tech MAX models but is not offered in all countries. Some navigation features are not available in all countries.)
Colour: Ceramic Grey
Total:
£3,951.00
Ceramic Grey
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£3,951.00
Crystal Graphite
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£3,951.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- Dynamic MAX-inspired design
- Dual-eye projector headlights
- LED taillight
- 4.2-inch connected TFT dash
- Exclusive Tech MAX finish
- 125cc EURO5+ engine
- Start & Stop system
- 13-inch wheels, disc brakes with ABS
- Underseat storage
- USB-C charger and front pockets
- Smart Key keyless ignition
- Smooth suspension
Join the MAX
Tech MAX is Yamaha's class-leading MAX Sport Scooter line that comes with all the style, exclusivity and functionality you'd expect from a flagship range. Equipped as standard with a state-of-the-art specification that includes a connected TFT dash and Garmin Navigation*, as well as a luxury seat and special colours, the NMAX 125 Tech MAX is the ultimate lightweight. (*Full map Garmin Navigation is available free of charge for NMAX Tech MAX models but is not offered in all countries. Some navigation features are not available in all countries.)
Featuring a compact body and dynamic dual-eye headlights, NMAX 125 Tech MAX takes the affordable 125cc category to another level. And with its iconic MAX-inspired design, first-class finish and extra features, the Tech MAX is the clear choice for riders who want a premium version of the NMAX 125.
What makes the NMAX 125 Tech MAX so attractive is its easy accessibility and daily practicality. Designed for commuting to work and leisure, it's an ideal scooter for car drivers and returning riders who want the freedom of two wheels. And it's the best way to become a part of the MAX Sport Scooter family.
Colours- Ceramic Grey - Crystal Graphite
AT A GLANCE
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, 4-valves |
|---|---|
| Displacement | 125cc |
| Bore x Stroke | 52 × 58.7mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Maximum Power | 9kW (12.2PS) @ 8,000rpm |
| Maximum Torque | 11.2Nm (1.1 kg-m) @ 6,000rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | V-Belt Automatic |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Fuel Consumption | 2.2l/100km |
| CO2 Emissions | 52g/km |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 7.1l |
|---|---|
| Length (mm) | 1,935mm |
| Width (mm) | 740mm |
| Height (mm) | 1,200mm |
| Wheel Base (mm) | 1,340mm |
| Weight (kg) | 132kg |
| Ground Clearance (mm) | 125mm |
| Front Tyre | 110/70-13M/C 48P Tubeless |
|---|---|
| Rear Tyre | 130/70-13M/C 63P Tubeless |
| Front Suspension System | Telescopic forks |
| Rear Suspension System | Unit Swing |
| Front Travel | 100mm |
| Rear Travel | 91mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc brake |
| Rear Brake | Hydraulic single disc brake |