The perfect first step.
During the past 40 years the iconic PW50 has introduced hundreds of thousands of kids – and their parents – to the fun and excitement of motorcycling. Designed with a strong focus on fun, simplicity and safety, this lightweight mini motorcycle is guaranteed to provide enjoyment for all the family – and make some treasured memories along the way!
The perfect first step.
During the past 40 years the iconic PW50 has introduced hundreds of thousands of kids – and their parents – to the fun and excitement of motorcycling. Designed with a strong focus on fun, simplicity and safety, this lightweight mini motorcycle is guaranteed to provide enjoyment for all the family – and make some treasured memories along the way!
Colour: Icon Blue
Total:
£2,100.00
Icon Blue
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£2,100.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
The perfect first step.
Everything about the legendary PW50 is designed to make riding safe, easy and enjoyable. There's a throttle limiter that lets you adjust the top speed, and the compact chassis with plush suspension and low seat height ensure a comfortable ride with lightweight handling. The zippy, fully-automatic 50cc engine delivers smooth acceleration – and the shaft drive and separate 2-stroke oil tank make maintenance simple. Designed to fit into the back of a car or small van, the lightweight PW50 is easy to transport – and with its Yamaha build quality this premium kids' bike will give years of family fun!
During the past 40 years the iconic PW50 has introduced hundreds of thousands of kids – and their parents – to the fun and excitement of motorcycling. Designed with a strong focus on fun, simplicity and safety, this lightweight mini motorcycle is guaranteed to provide enjoyment for all the family – and make some treasured memories along the way!
COLOURIcon Blue
AT A GLANCE
- Fully-automatic 50cc 2-stroke engine
- Easy-to-adjust throttle limiter
- Low seat height and user-friendly controls
- Lightweight handling and compact dimensions
- Easy to own, simple to maintain
- Separate 2-stroke oil tank
- Strong, 3-spoke, 10 inch steel wheels
- Light and strong motocross-style bodywork
- Yamaha design, quality and reliability ty
- High-level exhaust with heat shield
Specifications
| Clutch Type | Wet, centrifugal automatic |
|---|---|
| Ignition System | CDI |
| Final Transmission | Shaft |
| Fuel System | Mikuni VM12/1 |
| Engine Type | 2-stroke, Air-cooled, Single cylinder |
| Displacement | 49cc |
| Bore x Stroke | 40mm x 39.2mm |
| Compression Ratio | 6 : 1 |
| Starter System | Kick |
| Transmission | automatic |
| Lubrication System | Separate lubrication |
| Frame | Steel tube backbone |
|---|---|
| Caster Angle | 25°30' |
| Trail | 50mm |
| Front Suspension System | Telescopic forks |
| Rear Suspension System | Unit Swing |
| Front Travel | 60mm |
| Rear Travel | 50mm |
| Front Brake | Drum mm |
| Rear Brake | Drum mm |
| Front Tyre | 2.5-10 4PR |
| Rear Tyre | 2.5-10 4PR |
| Oil Tank Capacity | 0.3L |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 2L |
| Length (mm) | 1,245mm |
| Width (mm) | 610mm |
| Height (mm) | 705mm |
| Wheel Base (mm) | 855mm |
| Weight (kg) | 41kg |
| Ground Clearance (mm) | 95mm |