Experience the MAX.
Manufactured with pure MAX DNA and equipped with exclusive heated grips and a heated seat, this is Yamaha's ultimate 300cc Sport Scooter. With a new shaped screen as well as a restyled dashboard layout and a EURO5+ compliant engine, the dynamic XMAX 300 Tech MAX+ gives you an even more refined ride together with year-round riding comfort.
Experience the MAX.
Manufactured with pure MAX DNA and equipped with exclusive heated grips and a heated seat, this is Yamaha's ultimate 300cc Sport Scooter. With a new shaped screen as well as a restyled dashboard layout and a EURO5+ compliant engine, the dynamic XMAX 300 Tech MAX+ gives you an even more refined ride together with year-round riding comfort.
Colour: Ceramic Grey
Total:
£7,352.00
Ceramic Grey
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£7,352.00
Dark Magma
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£7,352.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- Heated grips and heated seat
- Electrically adjustable screen
- Premium Tech MAX+ finishing
- Dedicated Tech MAX+ colouring
- Restyled dashboard
- Smartphone connectivity
- Onboard navigation system via smartphone
- Dynamic body design
- Radical X-shaped headlight
- High-mounted front flashers
- Full LED lighting with ESS
- Comfortable ergonomics and leather-style seat cover
- Storage for 2 helmets
- EURO5+ Blue Core 300cc engine
- Refined traction control system (TCS)
- Smart Key keyless ignition
EXPERIENCE THE MAX.
Manufactured with pure MAX DNA and equipped with exclusive heated grips and a heated seat, this is Yamaha's ultimate 300cc Sport Scooter. With a new shaped screen as well as a restyled dashboard layout and a EURO5+ compliant engine, the dynamic XMAX 300 Tech MAX+ gives you an even more refined ride together with year-round riding comfort.
For even greater wind protection the XMAX 300 Tech MAX+ is equipped with an electronically adjustable windscreen that provides 95mm of stepless adjustment – while the redesigned front flasher housing and front spoiler also reduce wind buffeting. Together with the adjustable handlebars and spacious footboards, it's easy for XMAX 300 Tech MAX+ riders to achieve the ideal set up.
The new style dash features an easy-to-read colour 4.2-inch TFT display alongside a 2.8-inch LCD screen. Full connectivity gives you access to free Garmin navigation* via smartphone as well as calls, messages, music and more. And with traction control, ABS and a new Emergency Stop Signal (ESS), XMAX 300 Tech MAX+ is fully equipped for every ride! (*The navigation app will not be available in some countries. Information on speed limits, traffic, etc., is not provided in some countries and regions. Speed limit data may also not be updated in a timely manner and speed limits may change depending on the time of day, such as in school zones or around construction sites.)
COLOURS
- Ceramic Grey
- Dark Magma
AT A GLANCE
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, 4-valves, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 292cc |
| Bore x Stroke | 70 × 75.9 mm |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Maximum Power | 20.6 kW @ 7,250 rpm |
| Maximum Torque | 29.0 Nm @ 5,750 rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | V-Belt Automatic |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Fuel Consumption | 3.0 L/100 km |
| CO2 Emissions | 70 g/km |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 13.2 L |
|---|---|
| Length (mm) | 2,180 mm |
| Width (mm) | 795 mm |
| Height (mm) | 1,410 mm - 1,460 mm (adjustable windscreen) |
| Wheel Base (mm) | 1,540 mm |
| Weight (kg) | 183 kg |
| Ground Clearance (mm) | 135 mm |
| Front Tyre | 120/70-15 |
|---|---|
| Rear Tyre | 140/70-14 |
| Front Suspension System | Telescopic forks |
| Rear Suspension System | Unit Swing |
| Front Travel | 110 mm |
| Rear Travel | 79 mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc, Ø267 mm (ABS) |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø245 mm (ABS) |