Join the MAX.
Equipped with innovative new transmission technology, the NMAX 155 Tech MAX is Yamaha's sportiest lightweight that delivers a very special riding experience like no other. Manufactured to a premium Tech MAX specification, this dynamic Sport Scooter gives you 125 class agility with increased 155cc power.
Join the MAX.
Equipped with innovative new transmission technology, the NMAX 155 Tech MAX is Yamaha's sportiest lightweight that delivers a very special riding experience like no other. Manufactured to a premium Tech MAX specification, this dynamic Sport Scooter gives you 125 class agility with increased 155cc power.
Colour: Crystal Graphite
Total:
£4,152.00
Crystal Graphite
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£4,152.00
Midnight Black
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£4,152.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- Icon Black
- Milky White
- Dynamic MAX-inspired design
- Responsive 155cc EURO5+ Blue Core engine
- YECVT 2-mode adjustable transmission
- Dual-eye projector headlights
- Dual LED taillights
- 4.2-inch connected TFT dash
- Exclusive Tech MAX finish
- Start & Stop system
- 13-inch wheels, disc brakes with ABS
- Underseat storage
- USB-C charger and front pockets
- Smart Key keyless ignition
- Smooth suspension
Join the MAX
Equipped with innovative new transmission technology, the NMAX 155 Tech MAX is Yamaha's sportiest lightweight that delivers a very special riding experience like no other. Manufactured to a premium Tech MAX specification, this dynamic Sport Scooter gives you 125 class agility with increased 155cc power.
The NMAX 155 Tech MAX's YECVT (Yamaha Electric Continuously Variable Transmission) enables you to select 'Sport' or 'Town' engine performance modes to suit your mood – and the new downshift function instantly delivers stronger acceleration and increased engine braking – giving you the added controllability and sportier feeling of a geared motorcycle.
Featuring iconic MAX-inspired styling with boomerang motifs, full LED lighting and compact bodywork – equipped with a connected TFT colour dashboard with Garmin Navigation* – the new NMAX 155 Tech MAX gives you cutting edge technology with a premium specification at a competitive price. With its smooth suspension, as well as a more refined seat and exclusive colours, it's a machine you'll be proud to own. (*Full map Garmin Navigation is available free of charge but is not offered in all countries. Some navigation features are not available in all countries.)
Colours
Colours
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, 4-valves |
|---|---|
| Displacement | 155cc |
| Bore x Stroke | 58×58.7mm |
| Compression Ratio | 11.6 : 1 |
| Maximum Power | 11.1kW (1501PS) @ 8,000rpm |
| Maximum Torque | 14Nm (1.4kg-m) @ 6,000rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | V-Belt Automatic |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Consumption | 2.4l/100km |
| CO2 Emissions | 57g/km |
| Fuel Tank Capacity | 7.1l |
|---|---|
| Length (mm) | 1,935mm |
| Width (mm) | 740mm |
| Height (mm) | 1,200mm |
| Wheel Base (mm) | 1,340mm |
| Weight (kg) | 135kg |
| Ground Clearance (mm) | 125mm |
| Front Tyre | 110/70-13M/C 48P Tubeless |
|---|---|
| Rear Tyre | 130/70-13M/C 63P Tubeless |
| Front Suspension System | Telescopic forks |
| Rear Suspension System | Unit Swing |
| Front Travel | 100mm |
| Rear Travel | 91mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc brake |
| Rear Brake | Hydraulic single disc brake |